Charakterystyka działalności

Ideą jaka przyświeca działalności naszej firmy jest przywracanie remontowanych budynków do dawnej świetności przy pomocy tradycyjnych lokalnych metod. A więc poprzez wykonywanie robót budowlanych w sposób tożsamy z technologią według której remontowany budynek powstał. Wynika to nie tylko z renowatorskich zasad odbudowy zabytków ale i przeświadczenia, że tradycyjne metody oraz materiały są najbardziej przyjazne człowiekowi. Ponadto zostały przetestowane przez stulecia stosowania w lokalnym budownictwie. Materiały takie jak drewno, słoma, kamień, glina i wyprodukowana z niej cegła są, jak byśmy je dziś nazwali ekologiczne zarówno ze względu na ich naturalny charakter jak i miejscowe pochodzenie.

Niestety w wielu przypadkach przeprowadza się remonty przy pomocy nowoczesnych metod budowlanych, które są szybkie i tanie, ale na dłuższą metę szkodzą stu-czy dwustuletniemu budynkowi. A brak podstawowej wiedzy inwestorów i wykonawców na temat charakterystycznych cech lokalnego budownictwa ludowego skutkuje wynaturzeniami formy poprzez zaburzenie proporcji bryły itd.

Materiały stosowane :

cegła – najlepiej miejscowa rozbiórkowa, dopiero gdy tej brak - kupna. Pamiętać należy jednak aby cegła nie pochodziła z rozbiórki pomieszczeń gdzie przetrzymywano zwierzęta (związki azotu) oraz ze ścian silnie zawilgoconych (zasolenie) .

kamień – najlepiej lokalny rozbiórkowy

glina – z lokalnych odkrywek jeśli takowych brak dowozimy ją z własnej odkrywki, nie wskazane jest stosowanie glin kupnych, gotowych mieszanek w związku z dodawaniem do nich przez producentów przeróżnych chemicznych dodatków poprawiających jej właściwości np.: zwiększających jej wytrzymałość po wyschnięciu.

słoma – czysta bez ziaren.

drewno – najlepiej sosnowe, modrzewiowe w ostateczności świerkowe.

kruszywo – piasek, żwir, granulacja zależy od wykonywanych robót

wapno – suchogaszone powszechnie dostępne. Do robót murarskich, tynkarskich i malarskich.

cement – wykorzystywany w niezbędnym minimum w niektórych robotach murarskich i fundamentowych.