Tradycyjna zabudowa wiejska w kalendarzu na 2013 rok

2011-10-27

Tradycyjna zabudowa wiejska w kalendarzu na 2013 rok

Z inicjatywy Agroturystycznego Stowarzyszenia Gór Kaczawskich trwają prace nad kalendarzem prezentującym budownictwo ludowe regionu.

Prace nad zdjęciami trwają od wiosny 2011 r. i są wykonywane przez fotografów zrzeszonych w Złotoryjskim Klubie Fotograficznym. Mojej osobie przypadło wytypowanie odpowiednich budynków. Kluczem wyboru obiektów jest reprezentatywność cech budownictwa ludowego regionu u poszczególnych chałup, bez względu na ich stan techniczny. Poza tym kryterium, staram się wytypować domostwa najstarsze i nie naruszone agresywnymi XX – wiecznymi modernizacjami. Obok zdjęć pięknych, acz często zrujnowanych śląskich chałup mają się pojawić rysunki Tadeusza Piszczka przedstawiające te same chałupy w okresie ich świetności tudzież jak mogły by wyglądać po przeprowadzeniu prac remontowych.

Kalendarz ma się przyczynić do dowartościowania tradycyjnego budownictwa ludowego wśród lokalnej społeczności oraz do rozpropagowania tego budownictwa jako kolejnej atrakcji naszego regionu wśród potencjalnych turystów.

O plenerach zdjęciowych można się dowiedzieć na stronie www.fototmzz.pl natomiast robocze zdjęcia, z już odbytych plenerów można zobaczyć pod adresem www.arch.tmzz.pl/Szachulce.zip.